V110A36C400BL
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V110A36C400BL
V110A36C400BL
Part Number
V110A36C400BL
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 36V 400W
Data sheet
V110A36C400BL.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V110A36C400BL
Comments
    V110A36C400BL Specifications
    SeriesMaxi (400W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency88.8%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)400 W
    Package / CaseFull Brick
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 136V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-20°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)154V
    Voltage - Input (Min)66V
    Current - Output (Max)11.11A