V150B12C250BL3
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V150B12C250BL3
V150B12C250BL3
Part Number
V150B12C250BL3
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Data sheet
V150B12C250BL3.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V150B12C250BL3
Comments
    V150B12C250BL3 Specifications
    SeriesMINI (250W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency88.1%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)250 W
    Package / Case9-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-20°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)200V
    Voltage - Input (Min)100V
    Current - Output (Max)20.83A