V24A24E400BL3
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V24A24E400BL3
V24A24E400BL3
Part Number
V24A24E400BL3
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 24V 400W
Data sheet
V24A24E400BL3.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V24A24E400BL3
Comments
    V24A24E400BL3 Specifications
    SeriesMaxi (400W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency88.2%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)400 W
    Package / CaseFull Brick
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 124V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-10°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)16.67A