V24B28T200B
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V24B28T200B
V24B28T200B
Part Number
V24B28T200B
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 28V 200W
Data sheet
V24B28T200B.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V24B28T200B
Comments
    V24B28T200B Specifications
    SeriesMINI (200W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency87%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)200 W
    Package / Case9-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 128V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)7.14A