V28B5T75BN
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V28B5T75BN
V28B5T75BN
Part Number
V28B5T75BN
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Data sheet
V28B5T75BN.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V28B5T75BN
Comments
    V28B5T75BN Specifications
    SeriesMINI (75W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency73.3%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)75 W
    Package / Case9-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)15A