V300B12C250BN3
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V300B12C250BN3
V300B12C250BN3
Part Number
V300B12C250BN3
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Data sheet
V300B12C250BN3.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V300B12C250BN3
Comments
    V300B12C250BN3 Specifications
    SeriesMINI (250W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency86.3%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)250 W
    Package / Case9-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-20°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)375V
    Voltage - Input (Min)180V
    Current - Output (Max)20.83A