V375B24C300BG2
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
V375B24C300BG2
V375B24C300BG2
Part Number
V375B24C300BG2
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Data sheet
V375B24C300BG2.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
V375B24C300BG2
Comments
    V375B24C300BG2 Specifications
    SeriesMINI (300W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOVP, UVLO
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)300 W
    Package / Case9-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 124V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-20°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)425V
    Voltage - Input (Min)250V
    Current - Output (Max)12.5A