10A10-C1-3000
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
10A10-C1-3000
10A10-C1-3000
Part Number
10A10-C1-3000
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE GEN PURP 1000V 10A R6
Data sheet
10A10-C1-3000.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
10A10-C1-3000
Comments
    10A10-C1-3000 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseR-6, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageR-6
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 200°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 10 A