10A10G-D1-0000
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
10A10G-D1-0000
10A10G-D1-0000
Part Number
10A10G-D1-0000
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE GEN PURP 1000V 10A R6
Data sheet
10A10G-D1-0000.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
10A10G-D1-0000
Comments
    10A10G-D1-0000 Specifications
    PackageCut Tape (CT),Tape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseR-6, Axial
    Capacitance @ Vr, F60pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageR-6
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr2.5 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 10 A