1N4004G-D1-3000
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
1N4004G-D1-3000
1N4004G-D1-3000
Part Number
1N4004G-D1-3000
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Data sheet
1N4004G-D1-3000.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
1N4004G-D1-3000
Comments
    1N4004G-D1-3000 Specifications
    PackageCut Tape (CT),Tape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F6pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-41
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr2.5 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1 A