1N4004GHA0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
1N4004GHA0G
1N4004GHA0G
Part Number
1N4004GHA0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Data sheet
1N4004GHA0G.pdf
Delivery Services
1N4004GHA0G
Comments
    1N4004GHA0G Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F10pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 1 A