1N4151WS-G3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
1N4151WS-G3-08
1N4151WS-G3-08
Part Number
1N4151WS-G3-08
Description
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD323
Data sheet
1N4151WS-G3-08.pdf
Delivery Services
1N4151WS-G3-08
Comments
    1N4151WS-G3-08 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
    Current - Average Rectified (Io) 150mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 50mA
    Speed Small Signal =< 200ma="" (io),="" any="">
    Reverse Recovery Time (trr) 4ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 50V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case SC-76, SOD-323
    Supplier Device Package SOD-323
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C