1N5391GHR0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
1N5391GHR0G
1N5391GHR0G
Part Number
1N5391GHR0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC
Data sheet
1N5391GHR0G.pdf
Delivery Services
1N5391GHR0G
Comments
    1N5391GHR0G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
    Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1.5 A