1N5393-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
1N5393-E3/73
1N5393-E3/73
Part Number
1N5393-E3/73
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AL
Data sheet
1N5393-E3/73.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
1N5393-E3/73
Comments
    1N5393-E3/73 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
    Current - Average Rectified (Io) 1.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4V @ 1.5A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 2µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 200V
    Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
    Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
    Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C