1N5393-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
1N5393-E3/73
1N5393-E3/73
Part Number
1N5393-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AL
Data sheet
1N5393-E3/73.pdf
Delivery Services
1N5393-E3/73
Comments
    1N5393-E3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)2 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 200 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4 V @ 1.5 A