1N5417-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
1N5417-TAP
1N5417-TAP
Part Number
1N5417-TAP
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE AVALANCHE 200V 3A SOD64
Data sheet
1N5417-TAP.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
1N5417-TAP
Comments
    1N5417-TAP Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Avalanche
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
    Current - Average Rectified (Io) 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 9A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 100ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case SOD-64, Axial
    Supplier Device Package SOD-64
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C