60EPS16-B1-0000HF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
60EPS16-B1-0000HF
60EPS16-B1-0000HF
Part Number
60EPS16-B1-0000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE GEN PURP 1600V 60A TO247AC
Data sheet
60EPS16-B1-0000HF.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
60EPS16-B1-0000HF
Comments
    60EPS16-B1-0000HF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-247-2
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-247AC
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600 V
    Current - Average Rectified (Io)60A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 60 A