AGP15-800-E3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
AGP15-800-E3/54
AGP15-800-E3/54
Part Number
AGP15-800-E3/54
Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO204
Data sheet
AGP15-800-E3/54.pdf
Delivery Services
AGP15-800-E3/54
Comments
    AGP15-800-E3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)2 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 800 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1.5 A