BAS40-00-G3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BAS40-00-G3-08
BAS40-00-G3-08
Part Number
BAS40-00-G3-08
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23
Data sheet
BAS40-00-G3-08.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
BAS40-00-G3-08
Comments
    BAS40-00-G3-08 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
    Current - Average Rectified (Io) 200mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 40mA
    Speed Small Signal =< 200ma="" (io),="" any="">
    Reverse Recovery Time (trr) 5ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 30V
    Capacitance @ Vr, F 5pF @ 0V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Supplier Device Package SOT-23
    Operating Temperature - Junction 125°C (Max)