BAS40-02V-V-G-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BAS40-02V-V-G-08
BAS40-02V-V-G-08
Part Number
BAS40-02V-V-G-08
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523
Data sheet
BAS40-02V-V-G-08.pdf
Delivery Services
BAS40-02V-V-G-08
Comments
    BAS40-02V-V-G-08 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
    Current - Average Rectified (Io) 200mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 380mV @ 1mA
    Speed Small Signal =< 200ma="" (io),="" any="">
    Reverse Recovery Time (trr) 5ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 30V
    Capacitance @ Vr, F 5pF @ 0V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case SC-79, SOD-523
    Supplier Device Package SOD-523
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C