BAS40-F2-0000HF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BAS40-F2-0000HF
BAS40-F2-0000HF
Part Number
BAS40-F2-0000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23
Data sheet
BAS40-F2-0000HF.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BAS40-F2-0000HF
Comments
    BAS40-F2-0000HF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz
    Supplier Device PackageSOT-23
    Reverse Recovery Time (trr)5 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr200 nA @ 30 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
    Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
    Operating Temperature - Junction125°C (Max)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 40 mA