BAS40X-F2-0000HF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BAS40X-F2-0000HF
BAS40X-F2-0000HF
Part Number
BAS40X-F2-0000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523
Data sheet
BAS40X-F2-0000HF.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BAS40X-F2-0000HF
Comments
    BAS40X-F2-0000HF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-79, SOD-523
    Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-523
    Reverse Recovery Time (trr)5 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr200 nA @ 30 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
    Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
    Operating Temperature - Junction125°C (Max)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 40 mA