BY228-15TR
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BY228-15TR
BY228-15TR
Part Number
BY228-15TR
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE AVALANCHE 1.2KV 3A SOD64
Data sheet
BY228-15TR.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
BY228-15TR
Comments
    BY228-15TR Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Avalanche
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V (1.2kV)
    Current - Average Rectified (Io) 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 20ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 1200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case SOD-64, Axial
    Supplier Device Package SOD-64
    Operating Temperature - Junction 140°C (Max)