BY229B-200HE3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BY229B-200HE3/81
BY229B-200HE3/81
Part Number
BY229B-200HE3/81
Description
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB
Data sheet
BY229B-200HE3/81.pdf
Delivery Services
BY229B-200HE3/81
Comments
    BY229B-200HE3/81 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)145 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 200 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Current - Average Rectified (Io)8A
    Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85 V @ 20 A