BY229B-600-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BY229B-600-E3/45
BY229B-600-E3/45
Part Number
BY229B-600-E3/45
Description
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB
Data sheet
BY229B-600-E3/45.pdf
Delivery Services
BY229B-600-E3/45
Comments
    BY229B-600-E3/45 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)145 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)8A
    Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85 V @ 20 A