BY500-600-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BY500-600-E3/73
BY500-600-E3/73
Part Number
BY500-600-E3/73
Description
DIODE GEN PURP 600V 5A DO201AD
Data sheet
BY500-600-E3/73.pdf
Delivery Services
BY500-600-E3/73
Comments
    BY500-600-E3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Reverse Recovery Time (trr)200 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)5A
    Operating Temperature - Junction125°C (Max)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35 V @ 5 A