BYM07-100HE3/98
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYM07-100HE3/98
BYM07-100HE3/98
Part Number
BYM07-100HE3/98
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213
Data sheet
BYM07-100HE3/98.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BYM07-100HE3/98
Comments
    BYM07-100HE3/98 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-213AA (Glass)
    Capacitance @ Vr, F7pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-213AA (GL34)
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)500mA
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25 V @ 500 mA