BYM10-1000-E3/97
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BYM10-1000-E3/97
BYM10-1000-E3/97
Part Number
BYM10-1000-E3/97
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB
Data sheet
BYM10-1000-E3/97.pdf
Delivery Services
BYM10-1000-E3/97
Comments
    BYM10-1000-E3/97 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000V (1kV)
    Current - Average Rectified (Io) 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 1A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 1000V
    Capacitance @ Vr, F 8pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device Package DO-213AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C