BYM10-1000/1
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYM10-1000/1
BYM10-1000/1
Part Number
BYM10-1000/1
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB
Data sheet
BYM10-1000/1.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BYM10-1000/1
Comments
    BYM10-1000/1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
    Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-213AB
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 1 A