BYM11-1000HE3/96
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYM11-1000HE3/96
BYM11-1000HE3/96
Part Number
BYM11-1000HE3/96
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB
Data sheet
BYM11-1000HE3/96.pdf
Delivery Services
BYM11-1000HE3/96
Comments
    BYM11-1000HE3/96 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
    Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-213AB
    Reverse Recovery Time (trr)500 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 1 A