BYM12-150HE3/97
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYM12-150HE3/97
BYM12-150HE3/97
Part Number
BYM12-150HE3/97
Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB
Data sheet
BYM12-150HE3/97.pdf
Delivery Services
BYM12-150HE3/97
Comments
    BYM12-150HE3/97 Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
    Capacitance @ Vr, F20pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-213AB
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 150 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 1 A