BYM12-400HE3/96
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYM12-400HE3/96
BYM12-400HE3/96
Part Number
BYM12-400HE3/96
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB
Data sheet
BYM12-400HE3/96.pdf
Delivery Services
BYM12-400HE3/96
Comments
    BYM12-400HE3/96 Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
    Capacitance @ Vr, F14pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-213AB
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25 V @ 1 A