BYS12-90HE3/TR3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYS12-90HE3/TR3
BYS12-90HE3/TR3
Part Number
BYS12-90HE3/TR3
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Data sheet
BYS12-90HE3/TR3.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BYS12-90HE3/TR3
Comments
    BYS12-90HE3/TR3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 90 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750 mV @ 1 A