BYS459-1500SE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYS459-1500SE3/45
BYS459-1500SE3/45
Part Number
BYS459-1500SE3/45
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220AC
Data sheet
BYS459-1500SE3/45.pdf
Delivery Services
BYS459-1500SE3/45
Comments
    BYS459-1500SE3/45 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)220 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr250 µA @ 1500 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35 V @ 6.5 A