BYV28-600-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BYV28-600-TAP
BYV28-600-TAP
Part Number
BYV28-600-TAP
Description
DIODE AVALANCHE 600V 3.5A SOD64
Data sheet
BYV28-600-TAP.pdf
Delivery Services
BYV28-600-TAP
Comments
    BYV28-600-TAP Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Avalanche
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 3.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35V @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 210ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 600V
    Supplier Device Package SOD-64
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C