BYV29B-300-E3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BYV29B-300-E3/81
BYV29B-300-E3/81
Part Number
BYV29B-300-E3/81
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 300V 8A TO263AB
Data sheet
BYV29B-300-E3/81.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
BYV29B-300-E3/81
Comments
    BYV29B-300-E3/81 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
    Current - Average Rectified (Io) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 8A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 300V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C