BYV98-150-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BYV98-150-TAP
BYV98-150-TAP
Part Number
BYV98-150-TAP
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE AVALANCHE 150V 4A SOD64
Data sheet
BYV98-150-TAP.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
BYV98-150-TAP
Comments
    BYV98-150-TAP Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Avalanche
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
    Current - Average Rectified (Io) 4A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 35ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 150V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case SOD-64, Axial
    Supplier Device Package SOD-64
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C