BYW27-200GPHE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYW27-200GPHE3/54
BYW27-200GPHE3/54
Part Number
BYW27-200GPHE3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Data sheet
BYW27-200GPHE3/54.pdf
Delivery Services
BYW27-200GPHE3/54
Comments
    BYW27-200GPHE3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)3 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr200 nA @ 200 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 1 A