BYW29-200HE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
BYW29-200HE3/45
BYW29-200HE3/45
Part Number
BYW29-200HE3/45
Description
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC
Data sheet
BYW29-200HE3/45.pdf
Delivery Services
BYW29-200HE3/45
Comments
    BYW29-200HE3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
    Current - Average Rectified (Io) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 25ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
    Capacitance @ Vr, F 45pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C