BYW29-50HE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
BYW29-50HE3/45
BYW29-50HE3/45
Part Number
BYW29-50HE3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 50V 8A TO220AC
Data sheet
BYW29-50HE3/45.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BYW29-50HE3/45
Comments
    BYW29-50HE3/45 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2
    Capacitance @ Vr, F45pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageTO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)25 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)8A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 20 A