DGP15HE3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
DGP15HE3/73
DGP15HE3/73
Part Number
DGP15HE3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 1.5A DO204
Data sheet
DGP15HE3/73.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
DGP15HE3/73
Comments
    DGP15HE3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
    Reverse Recovery Time (trr)20 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1500 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1 A