EGP50AHE3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
EGP50AHE3/73
EGP50AHE3/73
Part Number
EGP50AHE3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 50V 5A GP20
Data sheet
EGP50AHE3/73.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
EGP50AHE3/73
Comments
    EGP50AHE3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Capacitance @ Vr, F95pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageGP20
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950 mV @ 5 A