FESB16BT-E3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
FESB16BT-E3/81
FESB16BT-E3/81
Part Number
FESB16BT-E3/81
Description
DIODE GEN PURP 100V 16A TO263AB
Data sheet
FESB16BT-E3/81.pdf
Delivery Services
FESB16BT-E3/81
Comments
    FESB16BT-E3/81 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 975mV @ 16A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 35ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 100V
    Capacitance @ Vr, F 175pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C