FESE16FT-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
FESE16FT-E3/45
FESE16FT-E3/45
Part Number
FESE16FT-E3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 300V 16A TO220AC
Data sheet
FESE16FT-E3/45.pdf
Delivery Services
FESE16FT-E3/45
Comments
    FESE16FT-E3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
    Current - Average Rectified (Io) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 16A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 300V
    Capacitance @ Vr, F 175pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C