FESF16GTHE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
FESF16GTHE3/45
FESF16GTHE3/45
Part Number
FESF16GTHE3/45
Description
DIODE GEN PURP 400V 16A ITO220AC
Data sheet
FESF16GTHE3/45.pdf
Delivery Services
FESF16GTHE3/45
Comments
    FESF16GTHE3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
    Current - Average Rectified (Io) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 16A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 400V
    Supplier Device Package ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C