GI250-4HE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
GI250-4HE3/54
GI250-4HE3/54
Part Number
GI250-4HE3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204
Data sheet
GI250-4HE3/54.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
GI250-4HE3/54
Comments
    GI250-4HE3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)2 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 4000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)4000 V
    Current - Average Rectified (Io)250mA
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5 V @ 250 mA