GP10-4004E-E3/53
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
GP10-4004E-E3/53
GP10-4004E-E3/53
Part Number
GP10-4004E-E3/53
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Data sheet
GP10-4004E-E3/53.pdf
Delivery Services
GP10-4004E-E3/53
Comments
    GP10-4004E-E3/53 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)3 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1 A