GP10G-4004-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
GP10G-4004-E3/73
GP10G-4004-E3/73
Part Number
GP10G-4004-E3/73
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Data sheet
GP10G-4004-E3/73.pdf
Delivery Services
GP10G-4004-E3/73
Comments
    GP10G-4004-E3/73 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
    Current - Average Rectified (Io) 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)