GP10G-4004EHE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
GP10G-4004EHE3/54
GP10G-4004EHE3/54
Part Number
GP10G-4004EHE3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Data sheet
GP10G-4004EHE3/54.pdf
Delivery Services
GP10G-4004EHE3/54
Comments
    GP10G-4004EHE3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr-
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1A