GP15DHE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
GP15DHE3/54
GP15DHE3/54
Part Number
GP15DHE3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC
Data sheet
GP15DHE3/54.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
GP15DHE3/54
Comments
    GP15DHE3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
    Reverse Recovery Time (trr)3.5 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 200 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1.5 A